Človek se danes zaradi vsakodnevnega hitrega tempa življenja, vse pogosteje spopada s posledicami stresa in kronične utrujenosti, ki vedno vodijo k odtujenost od samega sebe ter k odtujenosti od temeljev lastne vitalnosti in ravnovesja. Slednje lahko zelo hitro privede do zdravstvenih kot tudi psihološkega težav.
Či gong, ki ga izvajamo je zdravilna tehnika, ki je sestavljena iz enostavnih počasnih gibov, katerih namen je spodbuditi kroženje življenjske energije či (chi ali qi) v človeškem telesu. Ena in edina meditacija v gibanju, saj fizično okrepimo telo ter hkrati pridobimo notranji mir in veselje do življenja.
Qi gong (tudi Qigong ali Chi gong ali Chi kung) je starodavna kitajska zdravilna tehnika, katere namen gibov je spodbuditi kroženje življenjske energije či (chi ali qi) v človeškem telesu. Ime qi gong je sestavljeno iz besed či (življenjska energija, ki jo vsebujejo vsa živa bitja) in gong (delo, trening, vaja). Prevod besede pomeni “negovanje življenjske energije.” Gre za celovit sistem položajev in gibov, dihanja in meditacije za boljše zdravje in osebnostni razvoj. Korenine qigonga izhajajo iz tradicionalne kitajske medicine, filozofije in borilnih veščin. Te energijske vaje se uporabljajo za uravnavanje in krepitev življenjske energije qi (chi, či). Či se v človeškem telesu pretaka po energijskih kanalih (meridianih).
Če je pretok čija v določenem meridianu moten, se v telesu pojavi energijsko neravnovesje, ki lahko pripelje do bolezni. Po nekaterih ocenah obstaja več kot 7.000 različnih či gong vaj, ki se lahko izvajajo v različnih položajih (npr. sede, stoje, leže,…) in na različne načine (npr. v mirovanju, v gibanju,…).
Obstajajo vaje, ki pozitivno vplivajo na določene organe oziroma dele telesa (hrbtenico, vrat, ledvice,…), lahko pa se odločimo za vaje, ki uravnavajo življenjsko energijo celotnega telesa. Z redno vadbo dosežemo nemoten pretok energije po telesu ter tako bolje spoznavamo lastno telo in njegove potenciale, izboljšujemo koordinacijo gibov, jačamo moč telesa, zmanjšamo bolečine ter vplivamo na vsesplošno stabilnost. Na mentalnem nivoju izboljšujemo koncentracijo, osredotočenost, zavedanje. Na čustvenem jačamo čustveno stabilnost, zmanjšujemo stres, si povrnemo notranji mir in harmonijo. Pretok energije po meridianih lahko zaznamo med vadbo v obliki šibkih električnih impulzov ali kot povišano temperaturo oziroma šibke vibracije na določenih delih telesa.